V březnu jsme uspořádali seminář na téma umění řeči a sebevyjádření: „Jak mluvit, aby mě ostatní viděli, slyšeli a rozuměli?“


Seminář vedla Eva Elxa, herečka, režisérka, divadelní autorka, pedagožka herectví a lektorka, která kromě herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, studovala též teologii. Účastníci měli příležitost naučit se umění řeči teoreticky i prakticky. Mnohdy poprvé si kladli otázky typu: Kdo jsem, kam jdu, co a jak chci říci světu atp. Cílem bylo dovést přítomné k uvědomění, že tím, jak a co říkáme nebo děláme, posíláme vzkaz našemu okolí a tím komunikujeme.

Celý seminář proběhl díky lektorce Evě a jejímu skvělému přístupu ve velmi neformálním duchu a v přátelské atmosféře. Ohlasy, které jsme zaznamenali, byly kladné. Tři hodiny určené pro seminář nestačily a tak jsme rádi zůstali déle, protože jsme vnímali, že se nám podstatu projektu, který usiluje o integraci sociálně vyloučených rodin, podařilo naplnit beze zbytku. V závěru nás několik účastnic povzbudilo svým ujištěním, že pokud bychom podobnou akci v budoucnu pořádali, můžeme počítat s jejich účastí. A to je pro nás výzva!

Co jste nám o semináři napsali?

...píšu raději hned za čerstva neb pak ze mě vyprchá to nejdůležitější, co jsem ze sebe chtěla vypravit.
Především chci moc poděkovat, že jsem tam mohla být s vámi a odnesla jsem si opravdu silný zážitek, který mě energeticky hodně doplnil. Poznám to bezpečně už jenom tím, jak se mi dnes ráno na hodině zpěvu zpívalo a když mě moje paní lektorka chválila, že vypadám odpočatě a zářím i v obličeji. Včera jsem si dost energie „ukradla“/dostala/nabrala a to bylo pro mě největším přínosem – to přenesení příběhů a posílení sebe sama staví a upevňuje lidskou sebedůvěru.
Řeč je opravdu duchem našeho těla a já si včera o to víc uvědomila, jak jsou vnitřní techniky rétoriky silné a jak mám velké rezervy v tom tento nástroj umět používat. Odnáším si ze včerejška hlavně důležitost té „esence jedinečnosti“, o které Evička mluvila, „zrcadlení“ postoje a dech coby výměnu energie s okolím (do teď jsem se na dech dívala hodně jako vnější techniku a oporu řeči).
Doporučovala bych příště dát tomuto tématu buď více než 3 hodiny/více dílů, anebo s ním hospodárněji naložit a zkusit do toho vložit ještě více cvičení. Téma jako takové za to určitě stojí.
Ještě jednou moc děkuju.

P.

*

To byla zase nádherná a smysluplná práce. Děkuji Janě Hájkové a Gábině Selingerové za pozvání a za to, jak pomáhají ženám, můžům a dětem v jejich azylovém domě. A nejvíc ženám z azylu, že našly sílu a odvahu přijít.

E.

*

http://www.budupomahat.cz/clanky/jak-mluvit-aby-me-ostatni-videli-slyseli-a-rozumeli

http://www.helpnet.cz/aktualne/jak-mluvit-aby-me-ostatni-videli-slyseli-rozumeli

 

IMG 0660 uprava

IMG 0668 uprava

IMG 0672 uprava

12498482 10154014601934725 536867501 n

12067141 10154014602149725 848304179 n

12595967 10154014602254725 453683411 n

Mluvme spolu