Počernická setkávání jsou setkávání dětí zdravých a dětí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Znamenají odstranění bariér a předsudků. Výsledkem je otevřený svět. Projekt je podpořený grantovou výzvou Mluvme spolu společnosti T-Mobile.  

 Divizna bez claimu

MLUVME SPOLU projekt s obr                                

V březnu jsme uspořádali seminář na téma umění řeči a sebevyjádření: „Jak mluvit, aby mě ostatní viděli, slyšeli a rozuměli?“


Seminář vedla Eva Elxa, herečka, režisérka, divadelní autorka, pedagožka herectví a lektorka, která kromě herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, studovala též teologii. Účastníci měli příležitost naučit se umění řeči teoreticky i prakticky. Mnohdy poprvé si kladli otázky typu: Kdo jsem, kam jdu, co a jak chci říci světu atp. Cílem bylo dovést přítomné k uvědomění, že tím, jak a co říkáme nebo děláme, posíláme vzkaz našemu okolí a tím komunikujeme.

Celý seminář proběhl díky lektorce Evě a jejímu skvělému přístupu ve velmi neformálním duchu a v přátelské atmosféře. Ohlasy, které jsme zaznamenali, byly kladné. Tři hodiny určené pro seminář nestačily a tak jsme rádi zůstali déle, protože jsme vnímali, že se nám podstatu projektu, který usiluje o integraci sociálně vyloučených rodin, podařilo naplnit beze zbytku. V závěru nás několik účastnic povzbudilo svým ujištěním, že pokud bychom podobnou akci v budoucnu pořádali, můžeme počítat s jejich účastí. A to je pro nás výzva!

Co jste nám o semináři napsali?

...píšu raději hned za čerstva neb pak ze mě vyprchá to nejdůležitější, co jsem ze sebe chtěla vypravit.
Především chci moc poděkovat, že jsem tam mohla být s vámi a odnesla jsem si opravdu silný zážitek, který mě energeticky hodně doplnil. Poznám to bezpečně už jenom tím, jak se mi dnes ráno na hodině zpěvu zpívalo a když mě moje paní lektorka chválila, že vypadám odpočatě a zářím i v obličeji. Včera jsem si dost energie „ukradla“/dostala/nabrala a to bylo pro mě největším přínosem – to přenesení příběhů a posílení sebe sama staví a upevňuje lidskou sebedůvěru.
Řeč je opravdu duchem našeho těla a já si včera o to víc uvědomila, jak jsou vnitřní techniky rétoriky silné a jak mám velké rezervy v tom tento nástroj umět používat. Odnáším si ze včerejška hlavně důležitost té „esence jedinečnosti“, o které Evička mluvila, „zrcadlení“ postoje a dech coby výměnu energie s okolím (do teď jsem se na dech dívala hodně jako vnější techniku a oporu řeči).
Doporučovala bych příště dát tomuto tématu buď více než 3 hodiny/více dílů, anebo s ním hospodárněji naložit a zkusit do toho vložit ještě více cvičení. Téma jako takové za to určitě stojí.
Ještě jednou moc děkuju.

P.

*

To byla zase nádherná a smysluplná práce. Děkuji Janě Hájkové a Gábině Selingerové za pozvání a za to, jak pomáhají ženám, můžům a dětem v jejich azylovém domě. A nejvíc ženám z azylu, že našly sílu a odvahu přijít.

E.

*

http://www.budupomahat.cz/clanky/jak-mluvit-aby-me-ostatni-videli-slyseli-a-rozumeli

http://www.helpnet.cz/aktualne/jak-mluvit-aby-me-ostatni-videli-slyseli-rozumeli

 

IMG 0660 uprava

IMG 0668 uprava

IMG 0672 uprava

12498482 10154014601934725 536867501 n

12067141 10154014602149725 848304179 n

12595967 10154014602254725 453683411 n

Před časem jsme oslovili místní podnikatele a firmy s dotazem, zda  mají zájem zajistit pokračování výstavy fotografií vzniklých v rámci projektu Mluvme spolu. Fotografie byly vystaveny v červnu 2015 v galerii ArtAtak a zachycují sympatická setkávání. Na našich snímcích se setkávají rodiny se zdravými dětmi s rodinami, které pečují o dítě se zdravotním postižením a rodinami z azylového domu.

Číst dál...

Více než sedmdesát krásných masek, dětský smích, masopustní koblihy, tombola, divadelní představení Tomáše Kořénka „Zebra leze dírou, aneb veselé zpívání se zvířátky“ a diskotéka - takový byl náš maškarní masopustní bál. Každá maska si odnášela domů dárek, ty nejlepší i sladkou odměnu. Co pro nás bylo vůbec nejdůležitější, všichni bez ohledu na zdravotní nebo jiný handicap prožili společné veselé odpoledne v sokolovně ve Chvalkovické ulici. Těší nás, že mezi nás přišly i děti z azylového domu SKP HOPO (http://www.skphopo.cz/).

Děkujeme všem dobrovolníkům z diakonického střediska Divizna, kteří ochotně pomáhali s výzdobou, organizací od začátku až do konce a společnosti T-Mobile, která tuto aktivitu podpořila v grantové výzvě Mluvme spolu. Děkujeme ale hlavně všem dětem i rodičům, kteří si připravili masky, přišli mezi nás a spolu s námi dokázali, že nejkrásnější je svět, který společně dokážeme sdílet. Za rok se těšíme na viděnou!

Za krásné fotografie děkujeme paní Vitalíně Tiefenbachové. Více jich najdete na našem facebooku Počernická setkávání.

367

431

416

470

376

Foto: Vitalína Tiefenbachová


 

Máme radost z toho, že výstava fotografií Spolu! se nám povedla. Na vernisáž přišly nejen rodiny, které jsou hlavními aktéry našeho fotografického příběhu, ale i spousta dalších návštěvníků. Majda Moudrá skvěle zazpívala, Marek a Barunka Mečířovi odvedli brilantní výkon ve stepu a houslistka Šárka Pokorná s violistou Mojmírem Kačírkem přednesli Chaconne od G.F. Handela, který nám doslova bral dech! Skvěle mezi nás zapadly i holky z projektu Metráž, které jsme ke společné prezentaci přizvali. Jenka a Vlasta, dvě úžasné dámy bez domova, dorazily spolu s výtvarnicí Luckou Kutálkovou a jejich originální výtvory okamžitě našly spoustu obdivovatelů.

Číst dál...

Děkujeme za pozvání Rodinnému centru MUM k účasti na Adventním trhu na Chvalské tvrzi.  Příjemné prostředí  Kočárovny Chvalského zámku a nadšení návštěvníků vytvořilo milou předvánoční atmosféru. U stanoviště Divizny vyráběly děti svícínky ze skořápek ořechů a zdobily voňavým jehličím.  Kdo měl chuť, slepil si ještě vlastní ozdobičku na vánoční stromeček a za odměnu si všichni děti odnesly sladký dárek. Díky vám všem, kdo jste se rozhodli strávit příjemné odpoledne spolu s námi. Chvalskému zámku, MČ Praha 20, RC MUM za příjemné zahájení adventního času.

IMG 0530

 IMG 0542

IMG 0522 upr

IMG 0543

 

 

Platí to tak alespoň v podání lektorky Gender Consulting s.r.o. Mgr. Jany Klampflové. Její včerejší přednáška Efektivní komunikace v SKP HoPo na Křovinově náměstí byla skvělá. Inspirace, konkrétní rady, tipy na to, jak dobře reagovat v různých druzích dialogů. Jana nás vtipně a nenásilně vedla cestou umění mít sebevědomí, nenechat se zahnat do kouta, argumentovat a prosadit se i v komunikaci s arogantním a manipulativním protějškem.
Efektivní komunikace se hodí ve vztazích, v rodině, ve škole i zaměstnání. Odcházeli jsme plni dojmů. Navíc pozitivně emočně naladěni a to je v dnešní době malý zázrak!

Číst dál...

V rámci Počernických setkávání pořádáme v azylovém domě výtvarné dílny s cílem co nejvíce rozšířit spektrum společně sdílených aktivit. Je naším přáním oslovit další skupiny obyvatel, které dosud o životě zde příliš mnoho nevěděli. Na výtvarné dílny může zavítat kdokoliv, setká se zde nejen s dětmi z azylového domu, ale i dětmi se zdravotním postižením a našimi dobrovolníky. Na těchto setkání se lidé z okolí daleko více zajímají o konkrétní pomoc těm, kdo ji potřebují.  A děti? Ty jsou z tvoření „čehokoliv“ vždy nadšené, nejen, že si odnášejí vlastní díla, ale poznají i nové kamarády. S radostí se vracejí na další setkání a odlišnost mezi sebou neřeší.

fcb IMG 0324

 

fcb IMG 0318

 

fcb IMG 0312

 

IMG 0266

 

 

 

aneb další povedené Setkávání!

Veterán Party 2015 na Chvalské tvrzi se vydařila. Krása automobilů s často pohnutou historií brala dech. Strhující bylo i nadšení majitelů v půvabných dobových kostýmech. Návštěvníků přišla spousta a jsme rádi, že letos mohla být při tom v rámci Počernických Setkávání i DM Divizna!

Číst dál...

Hana Hořáková je žena znalá desítek výtvarných technik a řemesel. Mezi její oblíbené ruční „techniky“ patří například předení na kolovrátku. Jinak je stálou spolupracovnicí televizních pořadů pro kutily – jako jsou Receptář, pořady sourozenců Gondíkových nebo Jiřiny Bohdalové. Právě tuto dámu jsme v rámci projektu Mluvme spolu pozvali na Chvalský zámek a do ZŠ praktické a speciální v Bártlově ulici, aby u nás na den sv. Martina vedla výtvarné dílny. Šikovné seniorky pod Hančiným vedením vyráběly voňavou sůl do koupele a lisovaná přáníčka. Domů si pak nadšeně odnášely vyrobené dárky pro sebe a své blízké.

IMG 0425IMG 0459IMG 0410IMG 0468

 

Později odpoledne se v Bártlovce, kde se opět setkaly děti zdravé a děti se zdravotním postižením, vyráběla přáníčka, která se hemžila motýly, srdíčky a krásnými sněhovými vločkami. Radost nám udělala i návštěva studentů gymnázia v Chodovické ulici a věříme, že jim zájem o dobrovolnictví, snaha pomoci druhým, vydrží. Martinské dílny se nesly v duchu tvůrčí a hlavně dobré nálady.

IMG 0480IMG 0489IMG 0512

Mie je rok, Bascovi dva a jsou to pejsci ve výcviku pro canisterapii. Když s nimi Kateřina Studená, která se jejich výcviku věnuje a nevidomá Alenka dorazily na „Počernické Setkávání“ do Divizny, děti byly zpočátku zaražené.

Pak přišly první jemné doteky, první pohlazení a nakonec úžasné odpoledne, kdy se společné vyřádili úplně všichni!

Číst dál...

Mluvme spolu